Vyhledávání

Změna režimu ochrany dýchacích cest

Úvod » Žáci » Odborný výcvik Letná » Změna režimu ochrany dýchacích cest

V návaznosti na změnu mimořádného opatření MZDR 15757/2020-53/MIN/KAN ve znění mimořádného opatření MZDR 15757/2020-54/MIN/KAN došlo ode dne 15. června 2021 ke změně režimu ochrany dýchacích cest.

Od úterý 15. června 2021 je umožněno žákům, aby po dobu výuky, respektive po dobu vzdělávání, pokud sedí v lavici nebo jsou jinak usazeni (tj. nikoli při jiných vzdělávacích aktivitách, při nichž se například sedí či leží) pobývali v prostorách školy bez ochranných prostředků dýchacích cest splňujících minimálně všechny technické podmínky a požadavky (pro výrobek), včetně filtrační účinnosti alespoň 94 % dle příslušných norem (např. FFP2, KN 95), zdravotnická obličejová maska nebo obdobný prostředek naplňující minimálně všechny technické podmínky a požadavky (pro výrobek) normy ČSN EN 14683+AC.

V praktické rovině uvedené znamená, že žáci v průběhu vyučovací hodiny za podmínky, že sedí, nemusí mít nasazenu ochranu dýchacích cest. V případě, že mají jinou polohu, či se nejedná o vyučovací hodinu, zejména pak v situaci, kdy se jedná o přestávku, pohyb ve společných prostorách jako jsou chodby, toalety apod., nadále platí povinnost mít nasazenu ochranu dýchacích cest.

Režim antigenního testování

Na režimu a podmínkách testování žáků se oproti dosavadnímu stavu nic nemění. Žáci jsou testováni zpravidla v pondělí, tj. první den přítomnosti ve škole v daném týdnu.

Zpět na výpis

Odlišnost rozvrhu odborného výcviku

V návaznosti na některé dotazy žáků ohledně organizace odborného výcviku a jeho odlišnosti od teoretické výuky stručně informujeme o odlišnostech rozvrhu odborného výcviku.

V prvé řadě je nezbytné odkázat na ustanovení odst. 1 § 26 zákona č. 561/2004 Sb., školský zákon, ve znění pozdějších předpisů, který stanoví následující: "Vyučovací hodina v základním, základním uměleckém, středním a vyšším odborném vzdělávání trvá 45 minut. Vyučovací hodina odborného výcviku a odborné praxe ve středním a vyšším odborném vzdělávání trvá 60 minut." Zatímco tedy vyučovací hodina teoretické výuky představuje 45 minut následovaných přestávkou, vyučovací jednotka odborného výcviku je rovna „běžné“ 60 minutové hodině.

Provozní řád praktického vyučování (dostupný v Dokumentech pro žáky) stanoví, že odborný výcvik začíná v 7:00 hod. a končí v případě 1. ročníků ve 13:30 hod., v případě vyšších ročníků ve 14:30 hod. (při 6, resp. 7 hodinách odborného výcviku denně zahrnuje 30 minutovou přestávku na oběd).

V školním evidenčním a administračním systému Bakaláři jsou zveřejněny rozvrhy jednotlivých oborů, avšak tento systém neumožňuje vytvoření dvou samostatných rozvrhových schémat, zvlášť pro teoretickou výuku a zvlášť pro praktické vyučování (nehledě na skutečnost, že střídání výuky v sudém a v lichém týdnu je odlišné u jednotlivých oborů a ročníků). Časový harmonogram začátku a konce jednotlivých hodin je tak přizpůsoben teoretickému vyučování, nikoli odbornému výcviku. Odborný výcvik se co do svého rozsahu řídí Provozním řádem praktického vyučování, tj. praktické vyučování začíná v 7:00 a končí dle ročníku v 13:30, příp. 14:30 dle ročníku. V systému Bakaláři je pak odborný výcvik nasazen v příslušném počtu hodin (6 či 7 hodin denně), s ohledem na výše uvedené nikoli však šedesátiminutových hodin, ale pouze po 45 minutách přerušovaných přestávkami, jak je tomu v teoretické výuce.